Space Hellas Logo Ανοιχτές Θέσεις Υποτροφίες Προστασία Προσωπικών Δεδομένων

Περιγραφή Θέσης

Level 2 Security Analyst
Τοποθεσία SPACE HELLAS - ΑΘήνα
Division Γενική Διεύθυνση Technology & Customer Operations

Η θέση περιλαμβάνει υποστήριξη 24*7

Καθήκοντα:

·      Παρακολούθηση και ανάλυση περιστατικών ασφαλείας σε πραγματικό χρόνο

·      Καταγραφή και αναλυτική περιγραφή συμβάντων ασφαλείας και πιθανών ενεργειών αποκατάστασης

·      Διερεύνηση νέων απειλών από παρατήρηση event files και/ή flows

·      Χρήση SΟAR για αναζήτηση απειλής

·      Συνεργασία με αναλυτές επιπέδου 1 για διερεύνηση περιστατικών ασφαλείας

·      Συγγραφή, έλεγχος και διασφάλιση ποιότητας παραδοτέων αναφορών εντός προκαθορισμένων SLA

·      Επικοινωνία με πελάτες σχετικά με περιστατικά ασφαλείας

·      Διαχείριση και παρακολούθηση ζητημάτων και αιτημάτων πελατών

·      Συμμετοχή στην ανάπτυξη και εξέλιξη τεχνολογιών / διαδικασιών

·      Παραμετροποίηση λογισμικού SIEM (parsing καινούργιων πηγών, εισαγωγή κανόνων κλπ) και παραμετροποίηση SOAR (playbooks)

 Απαραίτητα προσόντα:

·      Πτυχίο ΑΕΙ-ΤΕΙ (ή ανάλογο εξωτερικού) στον τομέα της Πληροφορικής

·      Εμπειρία άνω των 2 ετών σε θέση Security Analyst

·      Πολύ καλή γνώση και εμπειρία σε προϊόντα SIEM

·      Εμπειρία σε threat hunting

·      Καλή γνώση πρωτοκόλλων δικτύων και κρυπτογράφησης

·      Γνώση python/script language/regex

·      Κατανόηση τεχνικών μεθόδων επίθεσης σε εφαρμογές, συστήματα και δίκτυα

·      Άριστη γνώση Ελληνικών & Αγγλικών (σε γραπτό & προφορικό λόγο)

Επιθυμητά προσόντα:

·      Πιστοποιήσεις στον τομέα του Cybersecurity

·      Μεταπτυχιακό στην ασφάλεια πληροφοριακών συστημάτων

·      Γνώση συστημάτων IDS/IPS

·      Γνώση λογισμικών SOAR

·      Καλή γνώση λειτουργικών συστημάτων Windows και Linux

·      Καλή γνώση δικτύων

·      Γνώση διεξαγωγής Vulnerability Assessment

Προσωπικά χαρακτηριστικά:

·      Άριστες επικοινωνιακές δεξιότητες

·      Δυνατότητα λήψης αποφάσεων

·      Διάθεση για απόκτηση και μετάδοση γνώσεων

·      Μεθοδικότητα και συνέπεια

·      Ομαδικότητα και συνεργασία

·      Ικανότητα διάγνωσης, ανάλυσης και επίλυσης προβλημάτων

·      Ανεπτυγμένη ικανότητα εξυπηρέτησης πελατών

Η εταιρία προσφέρει:

·      Άριστο εργασιακό περιβάλλον

·      Προοπτικές εξέλιξης

·      Συνεχή εκπαίδευση

·      Πρόγραμμα ομαδικής ασφάλισης

Back Apply Now