Space Hellas Logo Ανοιχτές Θέσεις Υποτροφίες Προστασία Προσωπικών Δεδομένων

Περιγραφή Θέσης

Database Administrator
Τοποθεσία SPACE HELLAS - ΑΘήνα
Division Γενική Διεύθυνση Technology & Customer Operations

Καθηκόντα:

  • Διατήρηση της ασφάλειας, ακεραιότητας και της απόδοσης των database servers
  • Εφαρμογή αλλαγών, νέων patches και εκδόσεων όταν απαιτείται
  • Διασφάλιση της βέλτιστης και ασφαλούς αποθήκευσης δεδομένων
  • Διαχείριση προσβάσεων στις βάσεις
  • Αυτοματοποίηση επαναλαμβανόμενων εργασιών στη βάση
  • Δημιουργία και διαχείριση αναφορών, απεικονίσεων και πινάκων ελέγχου
  • Δημιουργία και συντήρηση υψηλής πολυπλοκότητας SQL scripts για την κάλυψη των απαιτήσεων του προϊόντος
  • Ανάλυση, σχεδιασμός και υλοποίηση βάσεων δεδομένων με στόχο την παράδοση προϊόντων εργασίας που πληρούν προδιαγραφές, δεν παρουσιάζουν ελάττωμα και έχουν βέλτιστη απόδοση
  • Κατανόηση σύνθετων συστημάτων, καθώς και των επιπτώσεων των διαφορετικών σχεδίων βάσεων δεδομένων στην απόδοση, την επεκτασιμότητα και τη συντήρησή, καθώς και το πώς ένα μικρό σφάλμα μπορεί να προκαλέσει σημαντικά προβλήματα
  • Διάγνωση και αντιμετώπιση σφαλμάτων
  • Συμμετοχή στο σχεδιασμό την υλοποίηση και την εφαρμογή μηχανισμών backup / restore και disaster recovery .
  • Καθορισμός, επιβολή και τεκμηρίωση των πολιτικών, διαδικασιών και προτύπων της βάσης δεδομένων
  • Τακτική εκτέλεση δοκιμών και αξιολογήσεων για τη διασφάλιση των δεδομένων, την ιδιωτικότητα και την ακεραιότητα
  • Εργασία σε ομάδες και αποτελεσματική επικοινωνία με διευθυντές, προγραμματιστές και μηχανικούς τεχνικής υποστήριξης